O kávě a jejím pěstování

O kávě a jejím pěstování

Odkud naše káva pochází?

Naši kávu vybíráme z těch nejlepších kávových oblastí, jako jsou Etiopie, Kolumbie, Guatemala, Indie, Kostarika a další...

Jak se jmenovala první etiopská káva?

Typica – takový název nesla první etiopská káva, která opustila Etiopii, putovala do Jemenu, poté na Jávu a nakonec do Francie a dalších končin světa, včetně Střední a Jižní Ameriky. K pojmenování Typica se brzy přidala jména míst, kde byla vysazena, včetně arabiky. Další skupinou podobnou Typica je Bourboun. Jde o větší, rušnější a produktivnější výrobu a druhou největší rodinu, která rostla mimo Etiopii. Z Bourbunu jsme časem vypěstovali odrudu káv s názvem Caturru.

Jak jednoduše porozumět klasifikaci kávy?

Vezměme si za příklad jablka a uvažujme na chvíli o kávě jako o jablcích. Máme červené lahodné jablko. Pak tu máme zelené jablko. A pak tu máme růžové jablko, které je mixem obojího. Každé z nich má svou osobitou chuť a vzhled. A to samé platí o kávě.

Jak kávu klasifikujeme?

Jednou z možností je zaměřit se na rostlinu kávovníku a zaměřit se na uzly, výšku a tvar rostliny, vzhled plodů a semen.

Jak dlouho trvá, než začneme z nově vysazeného kávovníku sklízet kávová zrna?

Zhruba dva až tři roky.

Věděli jste, že…?

…kávová zrna nevyrostou podruhé na stejném místě?

Jak dlouho dokážou kávovníky plodit kávová semena?

Klasický kávovník je po dvaceti letech vyměněn za nový. Pokud se však kávovník ponechá růst, dokáže plodit až po dobu 100 let.