Původ káv

Původ káv

Kolumbie

Kolumbijská káva je často považována za jednu z nejkvalitnějších na světě. V Kolumbii se káva pěstuje tradiční metodou a díky jedinečné geografii a klimatu této země se dokonale hodí k výrobě lahodné a ​​vysoce kvalitní kávy.
Vynikající podmínky pro pěstování kávy v Kolumbii spolu s agresivní marketingovou kampaní mohou za to, že se od konce 50. let kolumbijská káva dostala do popředí mezinárodní pozornosti.

Kolumbie je tradičně/dlouhodobě druhým největším vývozcem kávy hned po Brazílii.

Místní produkce je pověstná svými plnými a bohatými kávami s výraznou čokoládovou linkou, výjimečným aroma a skvělou aciditou. Území, kde se káva pěstuje, se v Kolumbii dělí na mnoho regionů. Výsledná chuť se tak může mírně lišit v závislosti na oblasti původu. V chuti najdeme charakteristické tóny tropického ovoce, vanilky, karamelu a čokolády, které jsou společným znakem kolumbijských káv. Acidita naopak napříč regiony směrem na sever získává na intenzitě a stejně tak tělo je plnější a sametovější.


 

 

Brazílie

Produkce kávy v Brazílii představuje přibližně třetinu světové produkce, což z Brazílie činí zdaleka největšího globálního výrobce, přičemž tuto pozici si země drží již přes 150 let. Kávové plantáže, pokrývající přibližně 27 000 km2, se nacházejí hlavně v jihovýchodních státech Minas Gerais, São Paulo a Paraná, kde místní prostředí a klima poskytují ideální podmínky pro pěstování.

A přestože Brazílie s tím, jak ostatní země zvyšují produkci, pomalu ztrácí svou dominantní pozici na trhu, stále vyrábí více než dvojnásobný objem kávy než Kolumbie, který stojí na druhé příčce. Navíc se jedná o největšího pěstitele zrn arabiky.

Další unikátnost Brazílie spočívá v tom, že je nejen gigantickým producentem kávy, ale rovněž významným spotřebitelem tohoto nápoje (spolu s Etiopií).


 

Kostarika

Arabika je specifická odrůda, která je náročnější na pěstování než jiné, odolnější druhy.

Kávová zrna arabika pocházejí z choulostivých rostlin, jež ke svému růstu vyžadují specifické klimatické podmínky, včetně vysoké nadmořské výšky a mírných teplot. Právě v Kostarice poskytují horské oblasti a teplé klima ideální prostředí pro pěstování zrn arabiky té nejvyšší jakosti.

Kostarická zrnková káva je právem považována za jednu z nejlepších na světě. Tarrazú údajně produkuje nejžádanější kávová zrna v Kostarice, kávu s vysokou jemnou kyselinkou, velmi dobrým tělem a výtečnou vůní.


 

Guatemala

Výroba kávy v Guatemale se začala rozvíjet v 50. letech 19. století a od té doby je důležitým pilířem guatemalské ekonomiky. Tato země byla po většinu 20. a na počátku 21. století hlavním producentem kávy ve Střední Americe, než ji v roce 2011 předběhl Honduras.

Zároveň měla Guatemala ve stejném období pozici výrobce nejkvalitnější kávy v tomto regionu.  Guatemalská káva je považována za jednu z nejaromatičtějších káv na světě. Volcan de Oro arabika je odrůda, která získala svůj název, protože se pěstuje na svazích sopek, ve vysoké nadmořské výšce. Jeho zrna, obří a charakteristický namodralý tón vydávají bohatou ovocnou chuť, která přetrvává v ústech.

Pěstování v tomto vulkanickém terénu ve výšce nad 1 500 m n. m. propůjčuje odrůdě mimořádné nuance: vyváženou kyselost, intenzivní vůni a vynikající tělo. Stručně řečeno – Volcán de Oro je káva té nejvybranější kvality.


 

Etiopie

Výroba kávy v Etiopii má dlouhodobou tradici starou desítky staletí. Z Etiopie pochází kávovník Coffea arabika. Samotná Etiopie tvoří přibližně 3 % celosvětového trhu s kávou. Káva má přitom pro etiopské hospodářství zcela klíčovou roli – zhruba 60 % zahraničních příjmů pochází z kávy, přičemž asi 15 milionů obyvatel je nějakým způsobem závislých na produkci kávy.

Je velmi pravděpodobné, že právě tento region je kolébkou kávy. Káva Sidamo je dobře vyvážená s baňkovými tóny bobulí a citrusů a s komplexní kyselostí. Káva pochází z provincie Sidamo v etiopské vysočině, v nadmořských výškách od 1 500 do 2 200 m n. m. V těchto nadmořských výškách lze kávová zrna kvalifikovat jako „Strictly High Grown“ (SHG). Etiopské kávy zde rostou pomaleji, a proto mají více času absorbovat živiny a rozvíjet více chutí z místního klimatu a půdních podmínek. Nejvýraznějšími chuťovými tóny všech káv Sidamo jsou citrón a citrusy s jasně ostrou kyselinkou.

 


 

Indie

Historie pěstování kávy se začíná psát s indickým muslimským světcem, který při návratu z pouti do Mekky přivezl z Jemenu do Indie sedm kávových zrn. Zpočátku byla populární arabika. V důsledku vážného zamoření způsobeného tímto druhem však nabral na popularitě alternativní robustní druh kávy, pojmenovaný jako robusta, a další hybrid mezi liberikou a arabikou – rezistentní hybridní odrůda stromu arabika. Jedná se o nejběžnější odrůdu kávy, která se v zemi pěstuje, přičemž samotná Karnataka zaujímá 70 % produkce této odrůdy.

K indickým odrůdám dále patří: Arabika Cherry, Robusta Cherry, Arabika Plantation a Robusta Pergamen.

Indická káva má v Evropě dobrou pověst pro svou méně kyselou a sladkou povahu, a proto je široce používána v kávě espresso, ačkoli Američané dávají přednost africké a jihoamerické kávě, která je kyselejší.