Káva a zdraví – benefity & rizika pití kávy

Káva a zdraví – benefity & rizika pití kávy

O kladných a záporných účincích pití kávy na lidské zdraví koluje na internetu i mezi lidmi spousta méně či více pravdivých informací. Dle některých studií káva dehydratuje, zvyšuje riziko cukrovky, podle jiných zase minimalizuje vznik rakoviny, a dokonce díky ní zhubnete.

Je tedy pravidelná konzumace kávy spíše škodlivá nebo blahodárná?

Nebudeme vás napínat – serióznější průzkumy tvrdí, že pití kvalitní kávy většině lidí neškodí, ale na druhou stranu ani zázračně neléčí lidské neduhy. Záleží však také na kvalitě kávy a kvantitě konzumace.

Pojďme se nyní podívat některé aspekty pití kávy a vlivu na zdraví.

Káva a krevní tlak

Na úvod je dobré vyvrátit mýtus, že káva dramaticky zvedá krevní tlak, a přispívá tak ke vzniku srdečních chorob. V reálu káva zvyšuje tlak jen chvilkově a v malé míře. Pravidelný piják kávy navíc tento efekt téměř nepocítí.

Pokud však patříte k lidem trpícím vysokým tlakem, raději vhodné množství kávy konzultujte s lékařem.

Kofein aneb kolik šálků kávy denně?

Kofein, obsažený v kávě, je hojně užívaný stimulant, který vás spolehlivě probudí z pracovní letargie, ale u něhož platí, že všeho moc škodí. Nadměrný příjem kofeinu totiž může zhoršit kvalitu spánku, zrychlit srdeční tep, způsobit nervozitu nebo prohloubit pocity úzkosti.

Doporučený max. denní příjem kofeinu činí 400 mg u dospělého člověka, což se rovná cca 2 až 4 šálkům kávy. Záleží však na vaší hmotnosti, a proto si můžete doporučené množství spočítat v této kofeinové kalkulačce.

Opatrní a střídmí by při konzumaci kávy měli být těhotné a kojící ženy, lidé trpící epilepsií, nespavostí, refluxem žaludku či trávícími problémy. Kávu také není vhodné pít před spaním ani ráno zcela nalačno.

Káva a dehydratace

Trochu přehnaně se mnohdy mluví o diuretickém, tj. močopudném účinku kávy. Ačkoli káva tento efekt, jak asi víte, způsobuje, je celkem slabý a při jejím pití přeci jen více tekutin přijmeme, než ztratíme. Pokud tedy dbáte na správné zásady pitného režimu (zvláště za horkého počasí), pijte kávu bez obav.

Jak káva prospívá?

Pojďme si nyní shrnout některé prokázané benefity, na nichž se většina vědců a průzkumů shodli.

  • káva obsahuje řadu tělu prospěšných minerálních látek a antioxidantů, vč. hořčíku, draslíku, fosforu či železa, kyselin atd.,
  • povzbuzující účinky kofeinu jsou známy, vyhledávány a cíleně využívány dlouhá tisíciletí,
  • podle vědeckých výzkumů je pravidelná konzumace kávy spojena s nižším rizikem cukrovky 2. typu, onemocnění jater, či dokonce rakoviny jater,
  • výsledky studie Harvardské univerzity z roku 2011 ukazují, že pravidelné pití kávy redukuje riziko rozvoje deprese a sebevražedných sklonů,
  • pití 4 šálků kávy denně může působit jako prevence proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě. Rozsáhlejší průzkum však ještě chybí.

Závěrem dodejme, že o prospěšnosti kávy na zdraví do značné míry rozhoduje její kvalita. Levná instantní káva zpravidla obsahuje mnohem více kofeinu, bývá špatně skladována, což ji ochuzuje o zdraví prospěšné látky.

Nákupem organické zrnkové kávy z našeho e-shopu tak potěšíte své chuťové pohárky, stejně jako zdraví!