Arakain členové: Kdo hýbe českou metalovou legendou?

Arakain Členové

Počátky legendy Arakain

Vznik Arakainu se datuje do roku 1982, kdy se parta nadšených muzikantů z pražských Vysočan rozhodla spojit své síly a vášeň pro heavy metal. Mezi zakládající členy patřili Jiří Urban (zpěv), Aleš "Ali" Kubík (baskytara) a Miroslav Nedvěd (kytara). Tato trojice se stala jádrem kapely a položila pevné základy pro její budoucí úspěchy. Postupem času se k nim přidávali další talentovaní hudebníci, kteří obohatili zvuk Arakainu o své vlastní nápady a vlivy. Ať už to byl bubeník František Štěpánek nebo klávesista Martin Kolář, každý z nich zanechal v kapele nesmazatelnou stopu. Právě tato synergie a vzájemná spolupráce se stala hnacím motorem Arakainu a umožnila kapele dosáhnout neuvěřitelné hudební vyzrálosti a popularity.

Základní sestava: průkopníci

Ať už se na ně díváme jako na legendy, ikony, nebo prostě jen na skvělou kapelu, jedno je jisté: původní sestava Arakainu zanechala v historii české metalové hudby nesmazatelnou stopu. Tito průkopníci, kteří se nebáli experimentovat a prorážet hranice tehdejšího hudebního světa, nám dali nejen nezapomenutelné hity, ale i inspiraci pro celé generace muzikantů. Jména jako Aleš Brichta, Jiří Urban, nebo Miroslav Mach se stala synonymem pro energii, vášeň a syrovou sílu, která z pódia doslova sálala. A i když se cesty jednotlivých členů v průběhu let rozcházely a znovu spojovaly, ta prvotní jiskra, ten drajv a vášeň pro hudbu, to vše zůstalo a rezonuje v srdcích fanoušků dodnes. A právě v tom spočívá jejich největší odkaz: ukázat, že hudba má sílu spojovat, inspirovat a dávat naději. A to je něco, co je v dnešní době potřeba více než kdy jindy.

Období změn: příchody a odchody

Každá kapela s dlouhou a bohatou historií, jakou má Arakain, prochází různými etapami. Obměna členů je přirozenou součástí vývoje a pro Arakain vždy znamenala příležitost k obohacení zvuku a posunutí hranic. Noví členové přinášejí svěží vítr, nové nápady a energii, která se odráží v tvorbě i na pódiu. Vzpomeňme například na příchod Honzy Toužimského, jehož kytarový styl dodal kapele dravost a energii, nebo Jiřího Urbana, jehož baskytara a vokály obohatily zvuk Arakainu o další rozměr. Tyto změny nejsou jen o hudbě, ale i o lidském rozměru. Arakain je rodina, která se sice občas rozroste nebo zmenší, ale vždy drží pohromadě a táhne za jeden provaz. Odchody členů je třeba brát s respektem a pochopením, vždyť každý má právo jít svou vlastní cestou. Důležité je, že i po letech společné práce zůstávají přátelství a vzájemný respekt. Ať už budoucnost Arakainu přinese jakékoli změny, fanoušci se můžou těšit na další kapitolu plnou skvělé hudby a nezapomenutelných koncertů.

Aleš Brichta: éra rockové ikony

Aleš Brichta je jméno, které se stalo synonymem pro český heavy metal. Jeho nezaměnitelný hlas a energické pódiové projevy z něj udělaly legendu a pomohly kapelě Arakain dosáhnout kultovního statusu. Brichtova éra v Arakainu, trvající dlouhých 18 let, byla obdobím nebývalého vzestupu a slávy. Společně s ostatními členy hudební skupiny Arakain, jako byli Jiří Urban, Miroslav Mach a později i Marek Žežulka, tvořili kompaktní jednotku, která brázdila pódia po celé republice a sbírala jedno ocenění za druhým.

Během této éry vznikly nesmrtelné hity jako "Apage Satanas", "Prokletá žena" nebo "Gladiátor", které se staly hymnou celé jedné generace a dodnes znějí z reproduktorů na koncertech. Brichtovo působení v Arakainu bylo pro kapelu klčové a jeho odchod v roce 2002 znamenal konec jedné významné kapitoly. Přesto Arakain i Aleš Brichta pokračovali ve své hudební cestě a každý z nich si našel své místo na české hudební scéně. Brichtova éra v Arakainu zůstává nezapomenutelnou vzpomínkou pro fanoušky a inspirací pro mladé hudebníky, kteří sní o tom, že jednou budou stát na pódiu a rozpálí davy fanoušků stejně jako on.

Odchod Brichty: hledání nové cesty

Odchod klíčového člena kapely je vždycky těžká zkouška. Pro Arakain, legendu české metalové scény, znamenal odchod Aleše Brichty v roce 2002 zásadní zlom. Nicméně, kapela se s touto výzvou dokázala poprat s neuvěřitelnou vervou a kreativitou. Arakain se nezhroutil, naopak, otevřela se nová kapitola plná energie a svěžího větru. S příchodem Petra Koláře se zrodil nový zvuk, který oslovil další generace fanoušků. Arakain dokázal, že i po odchodu klíčové osobnosti je možné se znovu postavit na nohy a najít novou cestu. Jejich příběh je důkazem, že i v těžkých chvílích se skrývá potenciál pro restart a nové začátky. Arakain se stal inspirací pro mnoho dalších kapel, které se ocitly v podobné situaci.

Petr Kolář: metalový hlas Arakainu

Petr Kolář, to jméno je neodmyslitelně spjato s kapelou Arakain. Jeho charismatický projev a nezaměnitelný hlas se staly synonymem pro tvrdší rockovou a metalovou scénu v Čechách. Kolářovo působení v kapele, trvající dlouhých 18 let, zanechalo nesmazatelnou stopu a ovlivnilo celou generaci hudebníků. Jeho energie a vášeň pro hudbu se přenášely na publikum s nebývalou silou a koncerty Arakainu s Kolářem v čele patřily k nezapomenutelným zážitkům. Ačkoliv se jejich cesty v roce 2005 rozešly, odkaz společné tvorby zůstává a fanoušci na oba interprety s láskou vzpomínají. Období, kdy Petr Kolář působil v Arakainu, se stalo legendou a hudba z této éry dodnes zní z rádií a playlistů mnoha fanoušků.

arakain členové
Období Zpěv Kytara Baskytara Bicí
1982-1983 Aleš Brichta Jiří Urban Oldřich Slezák Miroslav Nedvěd
1983-1986 Aleš Brichta Jiří Urban Lubomír Pacák Miroslav Nedvěd

Jan Toužimský: návrat ke kořenům

Návrat Jana Toužimského do Arakainu v roce 2014 byl pro fanoušky i pro kapelu samotnou velkou událostí. Toužimský, jeden ze zakládajících členů a autor mnoha hitů, se po odchodu v roce 2005 vrátil ke svým kořenům a přinesl s sebou novou energii a inspiraci. Jeho návrat byl symbolem obnovy a začátku nové kapitoly v historii Arakainu. S Toužimským zpět v sestavě kapela nahrála album "Adrenalinum", které se setkalo s nadšením fanoušků i kritiky. Následovala úspěšná turné a koncerty, které potvrdily, že Arakain je zpět v plné síle. Toužimského návrat byl důkazem, že i po těžkých časech a neshodách je možné najít cestu zpět k sobě a k tomu, co nás baví a naplňuje. Jeho příběh je inspirací pro všechny, kteří se nevzdávají svých snů a jsou ochotni bojovat za to, co je jim blízké. Arakain s Janem Toužimským v sestavě je dnes opět jednou z nejvýraznějších a nejúspěšnějších kapel na české metalové scéně.

Současná sestava: energie a zkušenost

Arakain, stálice české metalové scény, se může pochlubit sestavou, která je fascinující syntézou energie a zkušeností. Spojení ostřílených hudebníků, kteří pamatují začátky kapely, s mladou krví přináší na pódium nezaměnitelnou dynamiku. Zatímco legendy jako Jan Toužimský a Jiří Urban jsou zárukou nekompromisního metalového soundu a neutuchající energie, mladší členové do kapely vlévají svěží vítr a moderní prvky. Tato synergie se odráží i v nejnovější tvorbě Arakainu, která oslovuje jak skalní fanoušky, tak i mladší generaci. Spojení zkušeností a dravosti se zkrátka osvědčilo a slibuje do budoucna mnoho dalších let plných kvalitní hudby.

V Arakainu jsme vždycky fungovali jako rodina. I když jsme se občas hádali, vždycky jsme se k sobě dokázali vrátit a táhnout za jeden provaz. To nás drželo pohromadě tolik let.

Vít Jelínek

Hostující hudebníci: obohacení zvuku

Arakain, jakožto stálice na české metalové scéně, si za svou dlouhou kariéru vybudoval pověst kapely otevřené novým vlivům. Tuto otevřenost dokazuje i spolupráce s celou řadou talentovaných hostujících hudebníků, kteří do tvorby Arakainu vnesli svěží vítr a obohatili jeho zvuk. Tito hosté, ať už se jednalo o instrumentalisty, zpěváky či producenty, přicházeli s vlastními hudebními zkušenostmi a nápady, čímž inspirovali členy Arakainu k novým kreativním počinům. Příkladem může být spolupráce s producentem Robertem Kodymem, která kapele pomohla k modernějšímu zvuku a oslovení širšího publika. Hostující hudebníci tak nepochybně sehráli důležitou roli ve vývoji zvuku Arakainu a pomohli kapele udržet si svěžest a originalitu i po tolika letech na scéně. Je zřejmé, že Arakain si spolupráce s hosty velmi cení a i do budoucna se můžeme těšit na zajímavá hudební spojení, která obohatí tvorbu této legendární kapely.

Vliv členů na tvorbu Arakainu

Každý z členů, kteří prošli Arakainem, zanechal v kapele svou nesmazatelnou stopu. Jejich individuální talent, vášeň pro hudbu a kreativní energie se spojily a daly vzniknout jedinečnému zvuku, který formoval českou metalovou scénu po celá desetiletí. Ať už se jednalo o zakládající členy, kteří stáli u zrodu kapely, nebo o ty, kteří se přidali později a přinesli svěží vítr do plachet, všichni přispěli k bohaté historii Arakainu. Příkladem může být příchod Honzy Toužimského, jehož kytarové umění a cit pro melodii otevřely kapele nové obzory a posunuly ji směrem k melodičtějšímu metalu. Stejně tak angažmá Petra Koláře, charismatického frontmana s nezaměnitelným hlasem, znamenalo pro Arakain novou vlnu energie a popularity. Každá změna v sestavě, ač mohla být vnímána s obavami, nakonec přinesla kapele nový impuls a posunula ji vpřed. Arakain se tak stal důkazem, že i přes personální změny může kapela růst, vyvíjet se a oslovovat stále nové generace fanoušků.

Arakain: kapela s neutuchající silou

Arakain by nebyl Arakainem bez silné sestavy, která za ta léta prošla mnoha proměnami, ale vždy si zachovala svou nezaměnitelnou tvář. Členové Arakainu, to není jen seznam jmen, ale spíše kronika české metalové scény. Od zakládajících členů, jako byl Aleš Brichta, přes legendárního Jana Toužimského až po současnou sestavu s Janem Chudým v čele, každý z nich zanechal v kapele nesmazatelnou stopu. Právě tato kontinuita a zároveň ochota přijímat nové impulsy je jedním z klíčů k dlouhověkosti Arakainu. Členové hudební skupiny Arakain se vždy dokázali semknout a táhnout za jeden provaz, ať už při nahrávání v studiu, nebo na pódiích před tisíci fanoušky. A právě tato synergie a vášeň pro hudbu je to, co dělá Arakain tak výjimečným.

arakain členové

Publikováno: 13. 12. 2024

Kategorie: společnost